TIDIGARE ÅRETS HUND

2017

Aqua Seer's Live To Win "Tango" Ägare: Anna Wernersson

___________________________________________________________________________________________________________

TOPP 5 ÅR 2017

Här kan ni se hur topp 5 under årets hund sett ut.

För fullständiga listor för alla Aqua Seer's hundar som startat på prov så hittar ni den lite längre ner.

Stort GRATTIS till alla duktiga hundar och hundförare, vilka otroligt fina resultat ni gjort under året.

Jag är mycket stolt över er alla!

PLAC.

EKIPAGE

FÖRARE

LYDNAD

BRUKS

RALLY

JAKT

ÖVRIGT

TOTALT

1

Aqua Seer's Live To Win "Tango"

Anna Wernersson

85

-

-

30

-

115

2

Aqua Seer's Out To Win "Bailey"

Emilie Bryhn

80

-

-

15

-

95

3

Aqua Seer's First Joy "Skoja"

Lars Kjellgard

-

-

-

95

-

95

4

Aqua Seer's Love To Win "Jaga"

Matilda Borvén

-

-

-

92

-

92

5

Aqua Seer's Will To Win "Jilla"

Mats Jarl

13

40

-

35

-

88

___________________________________________________________________________________________________________

FULLSTÄNDIG ÅRSLISTA 2017

 

___________________________________________________________________________________________________________

HUND

FÖRARE

DATUM

AKTIVITET

POÄNG

TOTALT

AS Live To Win "TANGO"

Anna Wernersson

28 Januari

4 Mars

23 April

26 Maj

19 Augusti

3 September

FCI Klass 1 / 2:a Pris + 1:a Plats

FCI Klass 1 / 1:a Pris + Klassvinst

FCI Klass 2 / 2:a Pris + 1:a Plats

FCI Klass 2 / 1:a Pris + 1:a Plats

FCI Klass 3 / 2:a Pris + DM Silver

Kennel Mästare

5+5

10+5

10+5

15+5

15+10

30

115

AS Love To Win "JAGA"

Matilda Borvén

28 Januari

11 Februari

9 September

27 September

KKL / 2:a Pris + Dagens Bästa hund

C-Prov ÖKL Danmark / 3:e Pris

B-Prov ÖKL / 2:a Pris

B-Prov ÖKL / 3:e Pris

30+10

7

25

20

92

AS First Champ "EMIL"

Pia Packalen

18 Februari

Utställning Open Show / Good

10

10

AS Fight To Win "FIGHT"

Tina Jonsson

1 April

8 April

28 Oktober

6 November

Lägre Klass Sök / Uppflyttad + 2:a Plats

Högre Klass Sök / Uppflyttad + 2:a Plats

WT NKL / 2:a Pris

B-Prov NKL / 2:a Pris

20+3

25+3

7

20

78

AS Out To Win "BAILEY"

Emilie Bryhn

1 April

2 April

30 April

27 Augusti

10 September

16 September

Lydnad Klass 3 / 3:e Pris

Lydnad Klass 3 / 3:e Pris

Lydnad Klass 3 / 3:e Pris

Godkänd Besökshund

B-Prov NKL / 3:e Pris

Lydnad Klass 3 / 3:e Pris

10

10

10

40

15

10

 

95

AS Born To Win "BISON"

Andrea Axelsson

1 April

18 Juni

23 Juli

14 Oktober

Doftprov Eukalyptus / Godkänd

FCI Klass 2 / 0 Pris + 3:e Plats

FCI Klass 2 / 3:e Pris + 2:a Plats

FCI Klass 2 / 3:e Pris + 2:a Plats

10

1

5+3

5+3

27

AS Hunting "VILDE"

Sara Andersson

2 April

10 September

10 September

19 November

2 December

Doftprov Eukalyptus / Godkänd

Lydnad Startklass / Godkänd

Lydnad Startklass / Uppflyttad

Nosework / Clear Round

Nosework / Diplom

10

5

10

15

15

55

AS Will To Win "JILLA"

Mats Jarl

9 April

25 Maj

22 Juli

3 December

Apell Klass Sök / Uppflyttad - 1:a Plats

Lydnad Startklass / Uppflytt - 2:a Plats

B-Prov NKL / 1:a Pris + Dagens bästa hund

Lägre Klass Sök / Uppflyttad

15+5

10+3

25+10

20

 

88

AS First Joy "SKOJA"

Lars Kjellgard

15 April

6 Maj

13 Maj

23 Juli

30 September

6 November

WT NKL / 1:a Pris

B-Prov NKL / 3:e Pris

B-Prov NKL / 3:e Pris

B-Prov NKL / 3:e Pris

B-Prov NKL / 2:a Pris

B-Prov NKL / 2:a Pris

10

15

15

15

20

20

 

 

95

AS Hunting Luck "TIA"

Anna Borg

17 April

7 Maj

21 Maj

7 Juni

18 Juni

25 Juni

1 Juli

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd

Lydnad Startklass / Godkänd - 2:a Plats

Lydnad Startklass / Uppflyttad

Genomfört MH

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd + RLDN

Lydnad Startklass / Godkänd - 3:e Plats

5

5

5+3

10

5

5+5

5+1

49

AS Hunting One "KRIGA"

Ellen Kornbeck

22 April

27 Augusti

WT NKL / 3:e Pris

Genomfört MH

5

5

10

AS Hunting Breeze "BREEZE"

Cecilie Evju

22 April

18 Juni

Inofficiellt AG / 2:a Plats

Genomfört MH

3

5

8

AS Rock Star "OVE"

Lena Skog

1 Maj

3 September

Utställning / Excellent, HP, BIR-Valp

Kennel Mästerskap / 3:e Placering

20+5+15

15

55

AS Shooting Star "LIL-JA"

Marianne Magnusson

1 Maj

18 November

18 November

Utställning / Excellent, HP

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd

20+5

5

5

35

AS Hunting Mind "BILLIE"

Kjersti Dahl

April

27 Maj

3 Juni

4 juni

Genomfört MH

Apell Klass Spår / Uppflyttad - 1:a Plats

Lydnad Klass 1 / 1:a Pris

Lydnad Klass 1 / 1:a Pris

5

15+5

10

10

45

AS First Choice "SANTOS"

Lola Odén

5 Juni

3 September

16 September

Viltspår anlagsklass / Godkänd

Viltspår Öppenklass / 1:a Pris

Viltspår Öppenklass / 1:a Pris

15

20

20

55

AS First Born "PARTY"

Emma Brunberg

10 Juni

15 Oktober

Rallylydnad Fortsättning / Godkänd +1:a pl

Apell Klass Spår / Godkänd

5+5

10

20

AS Hunting Will "WILL"

Christer Danielsson

10 Juni

18 Juni

16 September

28 Oktober

WT NKL / 3:e Pris

Genomfört MH

WT NKL / 1:a Pris

WT NKL / 2:a Pris

5

5

10

7

27

AS Hunting Line "LINDSEY"

Ninna Lindman

18 Juni

3 November

19 November

Genomfört MH

Lydnad Startklass / Uppflyttad + 3:e Plats

Lydnad Startklass / Uppflyttad

5

10+1

10

26

AS Hunting Hero "DUNDER"

Clara Johansson

18 Juni

Genomfört MH

5

5

AS Hunting Force "JACKSON"

Lisa Blomdahl

18 Juni

5 Juli

19 Augusti

2 September

30 September

14 Oktober

Genomfört MH

Lydnad Startklass / Godkänd

Lydnad Startklass / Godkänd

Lydnad Startklass / Uppflyttad

Lydnad Startklass / Uppflyttad + 3:e Plat

Lydnad Startklass / Uppflyttad + Titel

5

5

5

10

10+1

10+10

56

AS Hunting Love "VIMSA"

Cecilia Johansson

18 Juni

22 Juli

27 Augusti

16 September

Genomfört MH

WT NKL / 1:a Pris

Lydnad Startklass / Uppflyttad

WT NKL / 2:a Pris

5

10

10

7

32

AS First Pick "ARIEL"

Lena Gedeck

12 Jul

27 Augustii

Lydnad Startklass / Godkänd

Lydnad Startklass / Uppflyttad + 3:e plats

5

10+1

16

AS hunting Star "SCOTT"

Christin Larsson

3 September

Kennel Mästerskap / 2:a Placering

20

20

AS First Fighter "ABBE"

Adam Jarland

15 Oktober

6 November

B-Prov NKL / 2:a Pris

B-Prov NKL / 1:a Pris

20

25

45

AS First Star "KNALLA"

Martin Borvén

2 December

Räddningshund Inträdesprov / Godkänd

20

20

2016

Aqua Seer's Love To Win "Jaga" Ägare: Matilda Borvén

___________________________________________________________________________________________________________

TOPP 5 ÅR 2016

Här kan ni se hur topp 5 under årets hund sett ut.

För fullständiga listor för alla Aqua Seer's hundar som startat på prov så hittar ni den lite längre ner.

Stort GRATTIS till alla duktiga hundar och hundförare, vilka otroligt fina resultat ni gjort under året.

Jag är mycket stolt över er alla!

PLAC.

EKIPAGE

FÖRARE

LYDNAD

BRUKS

RALLY

JAKT

ÖVRIGT

TOTALT

1

Aqua Seer's Love To Win "Jaga"

Matilda Borvén

-

-

-

105

5

110

2

Aqua Seer's Out To Win "Bailey"

Emilie Bryhn

44

-

-

25

-

69

3

Aqua Seer's First Born "Party"

Emma Brunberg

30

-

25

-

-

55

4

Aqua Seer's First Champ "Emil"

Pia Packalen

26

16

-

-

10

52

5

Aqua Seer's Fight To Win "Fight"

Tina Jonsson

20

18

-

7

5

50

HUND

FÖRARE

DATUM

AKTIVITET

POÄNG

TOTALT

AS First Born "PARTY"

Emma Brunberg

9 April

9 April

22 Maj

4 Juni

21 Augusti

3 September

16 Oktober

27 November

Rallylydnad Nybörjarklass / Godkänt

Rallylydnad Nybörjarklass / Godkänt

Rallylydnad Nybörjarklass / Godkänt

Lydnadsklass 1 / 2:a Pris

Rallylydnad Fortsättningsklass / Godkänt

Lydnadsklass 1 / 1:a Pris + 2:a Placering

Lydnadsklass 2 / 3:e Pris

Lydnadsklass 2 / 1:a Pris

5

5

5+5

5

5

10+3

2

10

55

AS First Joy "SKOJA"

Lars Kjellgard

22 April

B-Prov NKL / 3:e Pris

15

15

AS First Star "KNALLA"

Matilda Borvén

19 Februari

22 April

14 Maj

WT Danmark Beg.Klass / Bestått

C-Prov Åben klass DK / 3:e Pris

WT NKL / 1:a Pris

10

7

10

27

AS Born To Win "BISON"

Andrea Axelsson

25 Februari

24 April

26 Juni

22 Oktober

Lydnadsklass 1 / 1:a pris + 1:a Plac.

Lydnadsklass 1 / 3:e pris

Genomfört MH

Lydnadsklass 2 / 1:a Pris + Klassvinst

10+5 = 15

2

5

10+5

37

AS Love To Win "JAGA"

Matilda Borvén

19 Februari

22 April

15 Maj

12 Juni

19 Juni

26 Juni

3 Juli

11 September

WT Danmark Beg.Klass / Bestått

C-Prov Begynner klass DK / 1:a Pris

B-Prov NKL / 2:a Pris

UnghundsDerbyt 2016 / 1:a Pris

WT NKL / 1:a Pris

Genomfört MH

B-Prov NKL / 1:a Pris

B-Prov ÖKL / 3:e Pris

10

10

20

10

10

5

25

20

110

AS Out To Win "BAILEY"

Emilie Bryhn

24 April

5 Juli

6 Augusti

11 September

24 September

25 September

20 November

Lydnadsklass 1 / 3:e Pris

GodkäntKvalificeringspröve NO

Lydnadsklass 1 / 1:a Pris + Klassvinst

B-Prov NKL / 3:e Pris

Lydnadsklass 2 / 3:e Pris + 2:a Placering

Lydnadsklass 2 / 3:e Pris + Klassvinst

Lydnadsklass 2 / 1:a Pris + Klassvinst

2

10

10+5

15

2+3

2+5

10+5

69

AS Fight To Win "FIGHT"

Tina Jonsson

12 Juni

26 Juni

2 Juli

21 Augusti

24 September

UnghundsDerbyt 2016 / 2:a Pris

Genomfört MH

Lydnadsklass 1 / 2:a Pris

Lydnadsklass 1 / 1:a Pris + Klassvinst

Bruksprov Apel Sök / Uppflytt + 2:a Plac

7

5

5

10+5

15+3

50

AS First Fighter "ABBE"

Lena Jarland

19 Juni

WT ÖKL / 2:a Pris

10

10

AS First Choice "SANTOS"

Lola Odén

29 Maj

Genomfört FB-R

5

5

AS Live To Win "TANGO"

Anna Wernersson

26 Juni

21 Augusti

29 September

Genomfört MH

Lydnadsklass 1 / 2:a Pris

Lydnadsklass 1 / 1:a Pris + Klassvinst

5

5

10+5

25

AS Will To Win "JILLA"

Mats Jarl

26 Juni

2 Oktober

16 Oktober

12 November

Genomfört MH

Lydnadsklass 1 / 2:a Pris

WT NKL / 1:a Pris

Lydnadsklass 1 / 2:a Pris

5

5

10

5

 

 

 

25

AS First Champ "EMIL"

Pia Packalen

6 Maj

10 Juli

6 Augusti

10 Augusti

14 Augusti

15 Oktober

29 Oktober

Lydnadsklass 2 / 2:a Pris

Utställning / Good med HP

Bruksprov Apel Spår / Uppflytt + 3:e Plac.

Lydnadsklass 2 / 3:e Pris

Lydnadsklass 2 / 3:e Pris

Lydnadsklass 2 / 1:a Pris + 3:e Plac.

Lydnadsklass 2 / 2:a Pris + 3:e Plac.

5

10

15+1

2

2

10+1

5+1

52

AS Hunting Luck "TIA"

Anna Borg

21 Augusti

Utställning / Excellent Valpklass

15

15

___________________________________________________________________________________________________________

FULLSTÄNDIG ÅRSLISTA 2016

 

___________________________________________________________________________________________________________

ÅRETS HUND

___________________________________________________________________________________________________________