ÅRETS HUND 2017

ÅRETS HUND

Från och med år 2016 så kommer vi utöver Kennel Mästaren som koras under kennel lägret även ha en utmärkelse för årets hund.

Årets hund utses genom att man samlar poäng under året från 1 januari-31 december.

Man mailar in sina resultat till mig HÄR så fyller jag i de i tabellen nedan så ni kan följa alla hur det går under året.

Poängen som delas ut kan ni läsa i tabellen nedan, har jag missat något så meddelan gärna mig.

___________________________________________________________________________________________________________

HUND

FÖRARE

DATUM

AKTIVITET

POÄNG

TOTALT

AS Live To Win "TANGO"

Anna Wernersson

28 Januari

4 Mars

23 April

26 Maj

19 Augusti

3 September

FCI Klass 1 / 2:a Pris + 1:a Plats

FCI Klass 1 / 1:a Pris + Klassvinst

FCI Klass 2 / 2:a Pris + 1:a Plats

FCI Klass 2 / 1:a Pris + 1:a Plats

FCI Klass 3 / 2:a Pris + DM Silver

Kennel Mästare

5+5

10+5

10+5

15+5

15+10

30

115

AS Love To Win "JAGA"

Matilda Borvén

28 Januari

11 Februari

9 September

27 September

KKL / 2:a Pris + Dagens Bästa hund

C-Prov ÖKL Danmark / 3:e Pris

B-Prov ÖKL / 2:a Pris

B-Prov ÖKL / 3:e Pris

30+10

7

25

20

92

AS First Champ "EMIL"

Pia Packalen

18 Februari

Utställning Open Show / Good

10

10

AS Fight To Win "FIGHT"

Tina Jonsson

1 April

8 April

28 Oktober

6 November

Lägre Klass Sök / Uppflyttad + 2:a Plats

Högre Klass Sök / Uppflyttad + 2:a Plats

WT NKL / 2:a Pris

B-Prov NKL / 2:a Pris

20+3

25+3

7

20

78

AS Out To Win "BAILEY"

Emilie Bryhn

1 April

2 April

30 April

27 Augusti

10 September

16 September

Lydnad Klass 3 / 3:e Pris

Lydnad Klass 3 / 3:e Pris

Lydnad Klass 3 / 3:e Pris

Godkänd Besökshund

B-Prov NKL / 3:e Pris

Lydnad Klass 3 / 3:e Pris

10

10

10

40

15

10

 

95

AS Born To Win "BISON"

Andrea Axelsson

1 April

18 Juni

23 Juli

14 Oktober

Doftprov Eukalyptus / Godkänd

FCI Klass 2 / 0 Pris + 3:e Plats

FCI Klass 2 / 3:e Pris + 2:a Plats

FCI Klass 2 / 3:e Pris + 2:a Plats

10

1

5+3

5+3

27

AS Hunting "VILDE"

Sara Andersson

2 April

10 September

10 September

19 November

2 December

Doftprov Eukalyptus / Godkänd

Lydnad Startklass / Godkänd

Lydnad Startklass / Uppflyttad

Nosework / Clear Round

Nosework / Diplom

10

5

10

15

15

55

AS Will To Win "JILLA"

Mats Jarl

9 April

25 Maj

22 Juli

3 December

Apell Klass Sök / Uppflyttad - 1:a Plats

Lydnad Startklass / Uppflytt - 2:a Plats

B-Prov NKL / 1:a Pris + Dagens bästa hund

Lägre Klass Sök / Uppflyttad

15+5

10+3

25+10

20

 

88

AS First Joy "SKOJA"

Lars Kjellgard

15 April

6 Maj

13 Maj

23 Juli

30 September

6 November

WT NKL / 1:a Pris

B-Prov NKL / 3:e Pris

B-Prov NKL / 3:e Pris

B-Prov NKL / 3:e Pris

B-Prov NKL / 2:a Pris

B-Prov NKL / 2:a Pris

10

15

15

15

20

20

 

 

95

AS Hunting Luck "TIA"

Anna Borg

17 April

7 Maj

21 Maj

7 Juni

18 Juni

25 Juni

1 Juli

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd

Lydnad Startklass / Godkänd - 2:a Plats

Lydnad Startklass / Uppflyttad

Genomfört MH

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd + RLDN

Lydnad Startklass / Godkänd - 3:e Plats

5

5

5+3

10

5

5+5

5+1

49

AS Hunting One "KRIGA"

Ellen Kornbeck

22 April

27 Augusti

WT NKL / 3:e Pris

Genomfört MH

5

5

10

AS Hunting Breeze "BREEZE"

Cecilie Evju

22 April

18 Juni

Inofficiellt AG / 2:a Plats

Genomfört MH

3

5

8

AS Rock Star "OVE"

Lena Skog

1 Maj

3 September

Utställning / Excellent, HP, BIR-Valp

Kennel Mästerskap / 3:e Placering

20+5+15

15

55

AS Shooting Star "LIL-JA"

Marianne Magnusson

1 Maj

18 November

18 November

Utställning / Excellent, HP

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd

Rallylydnad Nybörjare / Godkänd

20+5

5

5

35

AS Hunting Mind "BILLIE"

Kjersti Dahl

April

27 Maj

3 Juni

4 juni

Genomfört MH

Apell Klass Spår / Uppflyttad - 1:a Plats

Lydnad Klass 1 / 1:a Pris

Lydnad Klass 1 / 1:a Pris

5

15+5

10

10

45

AS First Choice "SANTOS"

Lola Odén

5 Juni

3 September

16 September

Viltspår anlagsklass / Godkänd

Viltspår Öppenklass / 1:a Pris

Viltspår Öppenklass / 1:a Pris

15

20

20

55

AS First Born "PARTY"

Emma Brunberg

10 Juni

15 Oktober

Rallylydnad Fortsättning / Godkänd +1:a pl

Apell Klass Spår / Godkänd

5+5

10

20

AS Hunting Will "WILL"

Christer Danielsson

10 Juni

18 Juni

16 September

28 Oktober

WT NKL / 3:e Pris

Genomfört MH

WT NKL / 1:a Pris

WT NKL / 2:a Pris

5

5

10

7

27

AS Hunting Line "LINDSEY"

Ninna Lindman

18 Juni

3 November

18 November

Genomfört MH

Lydnad Startklass / Uppflyttad + 3:e Plats

Lydnad Startklass / Uppflyttad

5

10+1

10

26

AS Hunting Hero "DUNDER"

Clara Johansson

18 Juni

Genomfört MH

5

5

AS Hunting Force "JACKSON"

Lisa Blomdahl

18 Juni

5 Juli

19 Augusti

2 September

30 September

14 Oktober

Genomfört MH

Lydnad Startklass / Godkänd

Lydnad Startklass / Godkänd

Lydnad Startklass / Uppflyttad

Lydnad Startklass / Uppflyttad + 3:e Plat

Lydnad Startklass / Uppflyttad + Titel

5

5

5

10

10+1

10+10

56

AS Hunting Love "VIMSA"

Cecilia Johansson

18 Juni

22 Juli

27 Augusti

16 September

Genomfört MH

WT NKL / 1:a Pris

Lydnad Startklass / Uppflyttad

WT NKL / 2:a Pris

5

10

10

7

32

AS First Pick "ARIEL"

Lena Gedeck

12 Jul

27 Augustii

Lydnad Startklass / Godkänd

Lydnad Startklass / Uppflyttad + 3:e plats

5

10+1

16

AS hunting Star "SCOTT"

Christin Larsson

3 September

Kennel Mästerskap / 2:a Placering

20

20

AS First Fighter "ABBE"

Adam Jarland

15 Oktober

6 November

B-Prov NKL / 2:a Pris

B-Prov NKL / 1:a Pris

20

25

45

AS First Star "KNALLA"

Martin Borvén

2 December

Räddningshund Inträdesprov / Godkänd

20

20

JAKT

KLASS

1:A PRIS

2:A PRIS

3:E PRIS

B-Prov NKL

25

20

15

B-Prov ÖKL

30

25

20

B-Prov ELIT

35

30

25

B-Prov Dagens Bästa hund

10

 

 

KKL

40

30

20

Godkänd Praktiskt Jakt

50

 

 

Jakt Championat

80

 

 

Godkänt Brukspröve DK

10

 

 

Godkänt Kvalificeringspröve NO

10

 

 

Working Test NKL (1:a pris 75-100, 2:a pris 70-75, 3:e pris 65-70)

10

7

5

Working Test ÖKL (1:a pris 75-100, 2:a pris 70-75, 3:e pris 65-70)

15

10

7

Working Test ELIT (1:a pris 75-100, 2:a pris 70-75, 3:e pris 65-70)

20

15

10

Working Test Placeringar 1,2,3

5

3

1

Working Test Begynner klass DK - Bestått

10

 

 

Working Test Åben klass DK - Bestått

15

 

 

Working Test Vinder klass DK - Bestått

20

 

 

Working Test Placeringar - 1-5 Vinnare

5-1

 

 

C-Prov Begynner klass DK

10

7

5

C-Prov Åben klass DK

15

10

7

C-Prov Vinder klass DK

20

15

10

C-Prov DK Bästa hund

10

 

 

Kennel Mästerskapet

30

20

15

LYDNAD/BRUKS

KLASS

1:A PRIS

Uppflytt

2:A PRIS

Godkänd

3:E PRIS

Lydnadsklass Startklass + 10 för LP

10

5

-

FCI Klass 1 + 10 för LP

10

5

2

FCI Klass 2 + 10 för LP

15

10

5

FCI Klass 3 + 10 för LP

20

15

10

Lydnadsklass Placeringar 1,2,3

5

3

1

Lydnads Championat

60

 

 

Bruksprov Apell

15

10

 

Bruksprov Lägreklass

20

15

 

Bruksprov Högreklass

25

20

 

Bruksprov Elit

Cert 35

Cert p 30

Godk. 25

Bruks Championat

60

 

 

ÖVRIGT

KLASS / GREN / ÖVNING

1:A PRIS

2:A PRIS

3:E PRIS

MH-Test

5

 

 

BPH

5

 

 

FB-R

5

 

 

Utställning +5 för HP +10 för CK +15 för Cert/BIR

Exc. 20

VG. 15

Good. 10

Nose Work Doftprov

10

 

 

Nosework Tävling

15

10

5

RallyLydnad Nybörjar klass +5 för Titel

5

 

 

RallyLydnad Fortsättnings klass +5 för Titel

5

 

 

RallyLydnad Avancerad klass +5 för Titel

5

 

 

RallyLydnad Mästar klass +10 för Titel

5

 

 

RallyLydnad Placeringar 1,2,3

5

3

1

Godkänd Räddningshund

60

 

 

Godkänt Delprov Räddningshund

20

 

 

Godkänd Besök/Terapi hund

40

 

 

Viltspår Anlagsklass - HP +10

15

 

 

Viltspår Öppenklass - HP +10

20

 

 

Viltspår Championat

50

 

 

Agility "pinne"

5

 

 

Agility Uppflytt

10

 

 

Agility Championat

50

 

 

Placering Mästerskap

15

10

5

ÅRETS HUND

___________________________________________________________________________________________________________